Zácpa a plynatost

26.11.2019

Jen vyjímečně zácpu způsobuje skutečné ucpání tlustého střeva. Když už se to stane tak spíše nádorem, abscesem nebo anatomickým zúžením průměru střeva nebo konečníku. Zácpa způsobená tuhou, dehydratovanou stolicí jako u lidí nebo šelem se u králíků nevyskytuje. U králíků se tímto pojmem označuje spíše absence stolice, příčin může být mnoho.

Projevy:

  • králík kálí zpočátku malé množství tuhé, dehydratované stolice (malé množství stolice bývá často důsledkem inapetence-nechutenství a zpomalení pohybu střev-peristaltiky)
  • králík může sedět nahrbeně a může skřípat zuby, má bolesti břicha, protože díky pomalé peristaltice se dříve pozřené krmení a plyn hromadí v žaludku a slepém střevě
  • velmi často také nechutenství (anorexie, inapetence), králík nejprve přestane žrát seno nebo granule a teprve pak pamlsky a ovoce.
  • pokud králík nepozřel nic 24 hodin, je apatický, případně dehydratovaný, je v takovém případě nutné navštívit veterináře

Příčiny:

  • Výživa a prostředí:
  1. Dietní chyba: králíci jsou extrémně citliví na změny krmení.
  2. Nedostatek hrubé vlákniny v krmení: králík dostává málo kvalitního sena, krmí se hlavně peletami (hlavně ty s vysokým podílem obilnin), které neobsahují dostatek hrubé vlákniny, která podporuje peristaltiku střeva, krmí se hlavně chlebem, případně müsli
  3. Narušení střevní mikroflóry: díky nedostatku hrubé vlákniny a nadbytku cukrů v krmení dochází k přerůstání patogenních kmenů bakterií jako např. Escherichie a Clostridie. Pokud králík přestane žrát seno a pokračuje v konzumaci pamlsků a ovoce, jeho stav se tím ještě zhorší.
  4. Nechutenství může být často způsobeno i jiným onemocněním, např. infekce, metabolická porucha, bolest někde jinde v těle, nebo i stresem. Čím déle hladovění trvá, tím pomaleji se střevo pohybuje a stav králíka se zhoršuje.
  5. Obezita: některá krmení obsahují velké množství vysokokalorických složek. Jsou to např. cereálie, zrní, vločky, sušené ovoce, stejně tak mohou způsobit i lipidózu jater (v játrech se ukládá tuk a nemohou pořádně pracovat).
  6. Nedostatek pohybu, často ve spojení s obezitou u králíků žijících převážně v kleci bez možnosti pohybu po bytě
  7. Nadměrná péče o srst, často způsobená nedostatkem hrubé vlákniny v potravě. Čím více chlupů králík sežere tím více však potřebuje vlákninu k tomu, aby chlupy mohly projít zažívacím ústrojím, jinak se mohou formovat trichobezoáry (útvary tvořené zbytky stravy a chlupy), které mohou způsobit neprůchodnost střeva.
  8. Obstrukce střeva díky konzumaci něčeho jiného než potravy: kus látky nebo koberce, hrudkující kočkolit také může způsobit životohrožující obstrukci slepého střeva.
  9. Změna prostředí: hospitalizace, stěhování, nová zvířata, stres ve skupině králíků, to vše může způsobit zpomalení střevní peristaltiky

Krmivo pro lepší trávení

  • Léčiva
  1. anestetika, anticholinergika, diuretika, sukralfát
  • Bolestivé kálení nebo obecně bolesti jako takové
  1. absces u konečníku, zánět kůže v okolí konečníku, napadení mušími larvami (obzvláště časté v letních měsících)
  2. traumatické poranění okolí konečníku, zlomeniny pánve a zadních nohou, vykloubení zadních nohou
  3. zánět močového měchýře, někdy i s močovými kameny, močové kameny v ledvinách bolestivé onemocnění očí
  • Mechanická překážka v kálení
  1. tumory(nádory) v oblasti konečníku (střevo i okolí), cizí těleso, vyhřeznut konečníku nebo může být i vrozeně srostlý-zvíře nemá "díru", kterou by mohlo kálet
  • Onemocnění nervového systému
  1. traumatické poškození nervů v oblasti pánve, nebo míchy
  2. otrava olovem (může okusovat natřené mříže u starších klecí)
  3. paraziti napadající nervový systém přímo (Encephalitozoon cuniculi) nebo mohou poškodit, když se okolo utvoří absces (Baylisascaris)
  • Onemocnění zubů, metabolické onemocnění
  1. malokluze (špatný zkus/obrušování zubů), přerůstání stoliček, abscesy kolem kořenů stoliček
  2. onemocnění ledvin, jater, paraneoplastický syndrom (někde v těle je nádor)
  • Kombinace výše uvedených příčin

Prevence:

  • krmit dostatkem kvalitního sena, a vody, pestrou stravou (ovoce, zelenina)
  • prohlížet králíka ze všech stran při jakémkoliv podezření na snížený příjem krmiva
  • dodržovat správné zoohygienické podmínky (vodná podestýlka, dostatek pohybu, vhodné krmení atp.)
  • Grünhopper digestive je pečující řada, která se zaměřuje na správné trávení, podporuje zdraví střev a eliminuje plynatost.

Léčba:

  • Ihned po objevení problému zahájit dietní opatření:
  1. Nesmí dostávat žádné ovoce, zeleninu, zrní (oves, cereálie, krekry, chléb) nebo pamlsky (jogurtové dropsy, bonbónky).
  2. Velmi důležité je kvalitní seno (nejlépe z bojínku lučního), obyčejné lisované seno nestačí.
  3. Pokud je králík anorektický (nechce žrát), musí se přikrmovat pomocí injekční stříkačky do tlamy např. Rodicare Instant. Pokud králík 24 hod nic nepozře, může dojít k nevratnému poškození střeva a následnému úhynu králíka!
  4. Zvýšit příjem tekutin: nabízet králíkovi čerstvou vodu, případně ananasový džus (obsahuje enzymy), vlhčenou listovou zeleninu.
  • Pokud absence stolice trvá déle než 1 den i přes dietní opatření nebo je králík apatický a dehydratovaný je nutné navštívit veterináře! Ten pak musí odhalit pravou příčinu nechutenství a "zácpy". V případě, kdy se k veterináři dostane pozdě, což se stává vel 

autor MVDr. Martina Načeradská