Vídeňský modrý
Vídeňští modří králíci jsou velmi oblíbená zvířata. Mnozí chovatelé je pěstují pro jejich chutné maso a krásnou kůži. Toto plemeno má tu výhodu, že je nenáročné a velmi dobře se množí. Kromě toho mají také silnou imunitu.
Původ plemene
Toto jedinečné plemeno vyšlechtil rakouský vědec Johann Konstantin Schultz a trvalo mu to dva roky. Chovatel se zabýval křížením flanderských a moravských králíků. A výsledkem jeho práce byl krásný, vídeňský obr, představený na výstavě v roce 1897 a vážil přes 7 kilogramů.
Ukázalo se ale, že takto velcí králíci nejsou nutní, a tak byl ještě vyšlechtěn do podoby, kterou známe dnes.
Popis a charakteristika vídeňských králíků
Vídeňští králíci jsou středně velcí. Délka jejich těla zřídka přesahuje 55 cm. Zvířata mají navíc silné tělo, dobře vyvinuté svalstvo a široký hřbet a samice se vyznačuje silně vystupující hrudní kostí. Toto plemeno má kulatou hlavu a ochlupený čenich. Všichni jedinci mají tmavomodrý nebo modrý odstín oční duhovky. Uši mají kulatý tvar a nepřesahují 15-17 cm. Zvířata mají silné končetiny střední délky, na kterých se nachází šedé drápy.
Ustájení králíka
Velikost kotce pro vídeňského modrého by měla mít rozměry minimálně 80 - 100 × 70 - 80 × 70 cm. Pokud se rozhodnete králíka vlastnit a rozmnožovat, nezapomeňte mladé králíky od třetího měsíce odstavit. Jelikož barva srsti tohoto plemene je náchylná na rez, je dobré zastínit průčelí kotců.
Dno kotce vystelte senem, které ale kvůli vlhkosti pravidelně měňte. Sledujte také teplotu, která by neměla přesáhnout 30°C a v zimě králíkovi zajistěte umělé osvětlení.
Čím plemeno krmit
Aby se králíci normálně vyvíjeli, potřebují následující krmivo:
- obiloviny
- seno nebo slámu
- čerstvé ovoce a zeleninu
- tvaroh, sýr a další mléčné výrobky
- krmné směsi
- vitamíny a minerální látky
Častá onemocnění a prevence
Abyste předešli nemocem a epidemiím, je vhodné vytvořit králíkům optimální podmínky a vyváženou výživu. Nemalý význam má včasné očkování. Důležité je očkování zvířat proti virovým infekcím.