Moravský modrý

31.01.2022

Moravský modrý na první pohled zaujme svým vzhledem, díky kterému se řadí mezi ty nejzajímavější. Chcete o plemenu vědět více? Pak čtěte dál. 

Odkud Moravský modrý pochází?

Jak vypovídá název, toto králičí plemeno bylo vyšlechtěno na Moravě už před 100 lety. První písemná zmínka o něm pochází z roku 1904 a řadí se tak k nejstarším národním plemenům na území Moravy.

Modří králíci byli známí už ale o něco dříve. V roce 1890 se totiž objevili v chovech v okolí Svojanova, Svitav a Hynčic. Jan Václav Kálal plemeno začal nazývat Moravský modrý obr, to bylo na přelomu 19. a 20. století. Samotný název byl ještě několikrát změněn až do podoby, kterou známe dnes.

Vzhled

Moravský modrý se řadí k velkým plemenům, který se vyznačuje svou mohutností. U samců platí, že má robustnější a silnější hlavu než samice. Králice má naopak jemnější rysy a delší hlavu. Jejich uši jsou vzpřímené a měří 14,0 - 15,0 cm. Barva srsti je světle modrá a velice nápadně připomíná barvu oceli.

Váha se pohybuje od 5,5 - 8,0 kg, nicméně i přesto průměr dospělého jedince je 6,0 - 6,5 kg.

Čím modrého krmit?

Další známkou tohoto králíka je to, že je skromný a nenáročný na krmení. Je velice dobře adaptovaný na naše podmínky, takže se nemusíte bát, že by ohrnoval čenich nad klasickým krmením. Jelikož se jedná o většího králíka, je třeba počítat s větším množstvím krmiva.

Jak králíka ustájit

Velikost kotce pro toto plemeno by měla minimálně mít 120 - 150 × 70 - 80 × 70 cm (délka, hloubka, výška). Moravský modrý je poměrně otužilý druh králíka, který je adaptovaný na místní podmínky.

Někteří majitelé pak mláďata odstavují do vymezených prostor - například do kotce po kozách nebo ovcích - protože jsou mladí králíčci velice živí a milují pohyb.

Zdraví

Toto králičí plemeno, které je velmi živé, nevyžaduje žádné speciální zacházení. Neřadí se tedy mezi druh králíka, který by byl náchylný k onemocněním.