Kotiště - ano či ne?
Koticí budka, umělé hnízdo, kotiště. Všechny tyto názvy, které představují jednu a tu samou věc, jsou většině chovatelů králíků velice známé a řada z nich na ně nedá dopustit. Vyjma velkochovů a lidí, kteří chovají králíky také na roštech a kotiště tudíž musí mít, si ostatní drobnochovatelé neuvědomují nevýhody, které tato pomůcka má...
Co je to kotiště?
Nejprve bych stejně jako v článku o vybavení rád popsal, co vlastně kotiště je. Nejčastěji jde o dřevěnou budku, která se před blížícím se porodem vloží samici do kotce a ve které si samice postaví hnízdo. Slouží vlastně jako atrapa nory - samice má uvnitř klid, temno a vyšší teplotu. Kotiště si každý zručný chovatel stluče sám, stačí když zná rozměry, které se mají pohybovat okolo 60 x 35 x 30 cm (dxšxv) - zkrátka se tam samice musí pohodlně vejít. Do budky musí vést samozřejmě otvor, nejlépe kulatý, 5 cm nad zemí, aby mladí-slepí králíci nevylézali samovolně ven. Kotiště také upravte tak, aby víko bylo odnímatelné a mohli jste kdykoliv vrh zkontrolovat.
Co nám použití kotiště přinese?
Pokud vložíme březí samici do kotce kotiště, pravděpodobně si v něm postaví hnízdo, vrhne tam svá mláďata a ta v poklidu dospívají. Jak již bylo napsáno, samici poskytneme klidné místo, kde může nerušeně a bez zbytečného vnějšího stresu mláďata porodit, kojit a zdárně odchovat. Ty jsou navíc oproti klasickému hnízdu v rohu kotce v teplejším prostředí, jsou lépe chráněna proti klimatickým vlivům a také proti samici samotné. Ta nemůže hnízdo tak snadno rozdupat či roztahat, což je nesporná výhoda.
Ale opravdu tohle chceme? Já jsem totiž zastáncem názoru, že by se "kvalitní" samice měla bez problémů okotit i v klasických podmínkách, tzn. vybudovat si hnízdo přímo v podestýlce v kotci a v něm bez problémů odkojit malé ušáky. A proč? Je to jednoduché. Schopnost odchovat potomky má každá samice geneticky zakódované - každá má tento kód jiný, některá je dobrá matka, jiná nikoliv (jako u ostatních zvířat, lidí nevyjímaje)! Teď se zamyslete: Jestliže budeme nechávat v chovu právě ty horší matky (např. kvůli kvalitnímu exteriéru) s tím, že jim do kotce vložíme kotiště, aby bez problémů odchovaly, zaděláme si na problém. U jejich potomků se totiž neschopnost klasicky odchovat mladé ještě prohlubuje a v následných generacích by mohlo dojít i k tomu, že samice nebudou schopné bez kotiště mladé odchovat vůbec! To je pádný důvod, proč jsem zastáncem názoru, že špatné matky, které dvakrát za sebou nezvládnout odchovat mladé v klasických podmínkách (nebo neodchovávají pravidelně), se mají z chovu vyřadit. Já osobně bych samici poskytl kotiště až poté, co by alespoň 3x ze čtyř pokusů odchovala mladé bez kotiště, abych se ujistil, že jsou opravdu dobré rodičky s vyvinutým mateřským pudem. Avšak nezastírám, že i kvalitní rodička si může na kotiště zvyknout a ona, popř. její potomci v dalších generacích, budou mít bez kotišť problém. To je jediná, avšak obrovská nevýhoda této vymoženosti.
Věřím, že si každý chovatel udělá vlastní názor na tuto problematiku a vše si třeba sám ověří ve svém chovu, popř. aplikuje výše zmíněný postup.